Grupa wsparcia „Neuro”

Zajmujesz się rodzicami, żoną, mężem lub bliską Ci osobą, która zmaga się ze schorzeniami neurologicznymi lub innymi chorobami neurodegeneracyjnymi?

Zapraszamy do udziału w grupie wsparcia dla rodzin i opiekunów osób z organicznymi uszkodzeniami mózgu. Celem spotkań jest próba uporania się z wyzwaniem, jakim jest opieka nad bliską, niekiedy nieuleczalnie chorą osobą.

Spotkanie się z ludźmi, którzy zmagają się z tym samym problemem i potrafią nas zrozumieć, integrują, leczą z poczucia bezsilności oraz pokazują, że nasze doświadczenia nie mają jednostkowego charakteru, że są osoby, które mierzą się z podobnymi lękami i trudnościami jak Ty.

Na spotkanie może przyjść każdy, kto chce podzielić się problemem, ma określone kłopoty z kimś bliskim i potrzebuje wsparcia. Grupa ma charakter otwarty – można przyjść na spotkanie w dowolnym czasie.

Udział w spotkaniach pozwoli na:

 • lepsze radzenie sobie z emocjami, które towarzyszą opiece nad osobą chorą
 • przyjrzenie się własnym potrzebom
 • odreagowanie stresu związanego z opieką
 • poznanie przyczyn zachowań bliskiej osoby
 • wymianę doświadczeń z osobami w podobnej sytuacji i roli życiowej

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się: 05 października 2015 r. o godzinie 17:00 w Ośrodku Poradnictwa i Terapii Rodzin przy ul. Batorego 5.

Zapraszamy na cykl 25 spotkań (po 60min), w każdy poniedziałek.

Proponowane bloki tematyczne:

 1. Omówienie grupy chorób neurodegeneracyjnych – charakterystyka biologiczna i psychologiczna.
 2. Sposoby radzenia sobie ze stresem u opiekuna.
 3. Potrzeby osoby chorej a potrzeby własne.
 4. Postępujące otępienie i problemy z nim związane.
 5. Trudności emocjonalne, zaburzenia emocjonalne.
 6. Zaburzenia nastroju, depresja.
 7. Utrata osoby bliskiej, proces żałoby po stracie osoby bliskiej.

Kontakt telefoniczny i zapisy pod numerem: (12) 262 92 99 w godzinach od 10:00 do 15:00.

Prowadzący grupę wsparcia:
Michał Skowronek – magister psychologii, w trakcie całościowego szkolenia z psychoterapii systemowej par i rodzin w Ośrodku Szkoleń Systemowych, przy Krakowskim Ośrodku Terapii. Jestem uczestnikiem studiów podyplomowych z logopedii klinicznej na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W swojej pracy staram się łączyć profesjonalizm i empatię z wiedzą naukową opartą na dowodach z zakresu neuropsychologii oraz psychologii systemowej. Obecnie jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. W Stowarzyszeniu Dobrej Nadziei prowadzę również terapię indywidualną, par oraz rodzin. Rodowity bochnianin. W wolnych chwilach podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe, gram na gitarze oraz piszę wiersze.
Anna Roman - magister psychologii o specjalności klinicznej i neuropsychologii. Obecnie uczestniczka studiów podyplomowych z zakresu geriatrii i opieki długoterminowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Psycholog w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Krakowie. Swoją wiedzę oraz doświadczenie zdobywałam podczas licznych szkoleń, warsztatów oraz praktyk. Przez lata angażowałam się w działalność wolontarystyczną poszerzając swoje umiejętności i kompetencje społeczne. Wolny czas wykorzystuję na podróżowanie po świecie, poznawanie ludzi oraz poszerzanie własnych horyzontów.

Projekt jest finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków